تتر چیست، دغدغه نوسان را از خودت دور کنید

اشتراک گذاری این مقاله
طیبه رحیمیان
زمان بروزرسانی این مقاله: 1 سال قبل
زمان مورد نیاز برای اتمام مقاله:
تتر چیست

تتر چیست و چه کاربردی دارد؟! تتر از لحاظ ارزش بازار، سومین ارز دیجیتال بزرگ دنیاست. این ارز دیجیتال یک استیبل‌کوین است به‌ این ‌معنی‌که ارزش آن به ارزش دلار آمریکا گره خورده و نوسانات بازار تاثیری بر قیمت آن ندارد. به‌همین‌دلیل از نظر ارزش، امن است.

امروزه استیبل‌کوین‌ها نسل جدیدی از دارایی‌های رمزنگاری‌شده‌ هستند که کاربردهایی فراتر از تجارت دارند و در پرداخت‌های سنتی نیز وارد شده‌اند. از سال 2020 تتر بزرگترین استیبل‌کوین دنیاست. در ادامه مقاله روش کار تتر و ویژگی‌های آن را بررسی خواهیم کرد.

 

ارز دیجیتال تتر چیست؟

ارز دیجیتال تتر یک ارز دیجیتال مبتنی بر بلاکچین، همتا‌به‌همتا (دارای ارتباط متقابل بدون وجود واسط) و متن‌باز است. تتر در تئوری، به دلار امریکا گره خورده است. در نتیجه یک استیبل‌کوین به حساب می‌آید. این ارز دیجیتال با سکه‌های دیجیتالی مثل بیتکوین و اتریوم که قیمت آنها نوسان زیادی دارد و ارزش آنها به شکل سوداگرانه‌ای تعیین می‌شود، متفاوت است.

به‌عبارت دیگر، هر تتر همیشه یک دلار ارزش دارد. هرچند در سال 2019 ، این رمز ارز فاش کرد که هر تتر حدود 0.75دلار ارزش دارد و این ادعا موجب هیاهوی زیادی شد. در‌حال‌حاضر چهار نوع تتر وجود دارد که شامل USDT (وابسته به دلار آمریکا)، EURT (وابسته به یورو)، CNHT (وابسته به یوآن چین) و XAUT (وابسته به یک اونس طلا به ازای هر توکن) است.

در‌اصل تتر تحت پروتکل Omni توسعه داده شد که سیستمی در شبکه بیتکوین است که قابلیت ایجاد توکن‌های منحصر‌بفرد را مشابه آنچه در شبکه‌های دیگر با استفاده از قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر است دارد. پس از آن توسعه‌دهندگان شروع به بردن دارایی به سایر بلاکچین‌ها کردند چراکه پلتفرم‌هایی که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کردند کارآیی بهتری داشتند. اولین حرکت به شبکه اتریوم بود.

 

تاریخچه تتر

اگر دوست دارید بدانید تتر چیست و چطور بوجود آمده، باید بگوییم توکن تتر اولین بار در سال 2014 تحت عنوان ریل کوینن (Realcoin) منتشر شد و سپس نام آن به تتر تغییر یافت. براک پیرس (Brock Pierce)، ریو کالینز (Reeve Collins) و کریگ سلرز (Craig Sellars) از بنیانگذاران این ارز دیجیتال هستند که برای اولین بار، آن را روی بلاک‌چین بیت‌کوین راه‌اندازی کردند. معامله تتر در سال 2015 آغاز شد.

بنیان‌گذاران آن چند نوع تتر ایجاد کردند که هر کدام وابسته به یک ارز فیات بود. در‌حال‌حاضر تتر بزرگترین استیبل‌کوین از نظر ارزش بازار است. همچنین روی سایر بلاکچین‌ها کار می‌کند.

در سال 2017 تتر هک شد و بیش از 31‌میلیون دلار توکن به سرقت رفت. سپس این شرکت درمورد تیم حسابرسی و پروسه انجام آن تجدید نظر کرد. اما تتر همچنان جزء برترین رمزارزهای دنیا با حجم بازار بسیار چشم‌گیر است.

 

ارز دیجیتال تتر چگونه کار می‌کند؟

تتر چیست

 

در پاسخ به اینکه بزرگترین مزیت تتر چیست باید بگوییم تتر راهی برای جلوگیری از نوسانات شدید بازار است. به‌علاوه باعث حذف هزینه تراکنش‌ها و تاخیرها در مبادلات می‌شود. موسسه تتر، سپرده‌های نقدی مشتریان را گرفته و مسئولیت ضرب و از بین بردن توکن‌های تتر را مطابق با ذخایر خود دارد.

 

تتر روی بیتکوین

تتر در‌اصل روی بلاکچین بیتکوین با پروتکل لایه Omni منتشر شد که پلتفرمی برای ایجاد و معامله دارایی‌های دیجیتال روی بیتکوین بود. این تکنولوژی امکان ضرب و سوزاندن توکن‌های تتر را بر اساس میزان فیات قفل‌شده فراهم می‌کرد. چرخش تتر می‌تواند در این پروتکل بررسی و گزارش‌دهی شود.

دفتر کل تتر به لطف وجود Omni روی بلاکچین بیتکوین ذخیره می‌شود. از سال 2020، تتر نیز به‌عنوان یک دارایی روی زنجیره جانبی (ساید چین) بیتکوین، در دسترس است.

 

تتر روی سایر بلاکچین ها

ارز دیجیتال تتر هم‌اکنون روی سایر بلاکچین‌های اتریوم (ETH)، ترون (TRX) و ایاس (EOS) در ‌دسترس است که امکان ایجاد دارایی‌های جدید روی این بلاکچین‌ها را می‌دهد. تا امروز، بزرگترین بازار USDT روی اتریوم بوده است. در ادامه بیشتر در این باره توضیح خواهیم داد.

 

انواع تتر

همان‌طور که گفتیم، تتر بر روی چند بلاکچین کار می‌کند که آنها را توضیح می‌دهیم:

تتر Omni

تتر Omni یا همان تتر اصلی اولین‌بار در سال 2014 تحت نام «ریل کوین» ایجاد شد. پروتکل Omni ایجاد توکن روی شبکه بیتکوین را امکان‌پذیر می‌کرد. اولین سکه در اکتبر 2014 ضرب شد. نام آن در پایان نوامبر به تتر تغییر پیدا کرد.

در ابتدا پیش‌بینی می‌شد که تترهای مختلفی علاوه بر دلار آمریکا، برای ارزهای مختلف وجود داشته باشد. تترهای یورو و ین نیز ایجاد شدند، اما امروزه بیشتر تتری که در صرافی‌ها وجود دارد از دلار آمریکا تبعیت می‌کند. بنابراین نماد آن USDT است. آدرس این توکن تتر با یک عدد مثل 1 یا 3 شروع می‌شود مثل 183hmJGRu.

 

تتر ERC20

در سال 2017، تیم تتر شروع به انتقال بیشتر کوین‌ها به پلتفرم اتریوم کرد و این روزها تتر بیشتر روی اتریوم متمرکز است. این کار با استفاده از ویژگی قراردادهای هوشمند اتریوم امکان‌پذیر شد. تتر تا پایان 2019 آنقدر محبوب شد که اکثریت آن از شبکه بیت‌کوین خارج و به اتریوم منتقل شد. این نشان داد که اکثر معامله‌گران نسخه جدید و برتر آن را ترجیح می‌دهند، چراکه تراکنش‌های آن سریعتر است.

هر صرافی می‌تواند تتر Omni را به شرکت تتر منتقل کند و مقدار مساوی تتر ERC20 بگیرد. ارز دیجیتال تتر قدیمی از بین رفته و تنها روی بلاکچین جدید با ارزش است. این فرآیند برای سایر انواع USDT که در شبکه‌های ترون و EOS پشتیبانی می‌شوند نیز به همین شکل است. نام تتر اتریوم با 0x شروع می‌شود مثل 0xbd7e.

 

تتر TRC20

در مارس 2019، خبر انتقال تتر به TRON اعلام شد که گفته می‌شد سریع‌ترین شکل تتر تا کنون است. به‌لطف همکاری جاستین‌سان (Justin Sun) خالق ترون با صرافی پولونیکس، این شکل از تتر به‌سرعت در صرافی‌ها ادغام شد. با این وجود، نسخه TRC20 کمتر مورد استفاده بوده و حتی مقداری از توکن‌هایی که به آن منتقل شده بود، برگردانده شدند. نام این توکن با T شروع می‌شود مثل T9zP14.

 

تتر EOS

این جدیدترین نوع تتر است و کمترین حجم را دارد. تتر EOS در می 2019 منتشر شد که مزایای اتریوم و ترون را دارد. در‌عین‌حال گفته می‌شد که کارمزد تراکنش‌ها برداشته شده و سرعت انتقال USDT بیشتر است. با‌این‌وجود این شکل از تتر در حال حاضر بسیار نادر است.

 

کدام تتر بهتر است؟

تتر چیست

 

مشخص است که نسخه‌های جدید‌تر ارز دیجیتال تتر، ویژگی‌های بهتری مانند کارمزد کمتر و سرعت بالاتر دارند. اگر تتر را تنها برای معامله در صرافی‌ها بخواهید، اینکه کدام نوع آن را داشته باشید تفاوت زیادی ندارد و همه آنها به‌خوبی کار می‌کنند. اما اگر با نسخه‌هایی که محبوبیت کمتری دارند کار کنید ممکن است در نقد کردن آن به مشکل بخورید. اما در صرافی‌های بزرگ این مشکل هم وجود ندارد.

اگر از قبل تتر دارید و می‌خواهید آن را جابجا کنید، باید بدانید که کیف‌پول گیرنده تتر چیست و باید با نوع تتری که دریافت می‌کند سازگار باشد، چراکه آنها روی بلاکچین‌های مختلفی کار می‌کنند. در ‌غیر ‌این‌صورت این مقدار تتر از دست می‌رود. پس قبل از ارسال باید نسبت به نوع کیف پول گیرنده مطمئن باشید.

 

آیا تتر برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

ارز دیجیتال تتر به دلیل اینکه به یک ارز فیات مرتبط است نسبت به سایر ارزهای دیجیتال دیگر نوسانات کمتری دارد. بنابراین اگر به خرید تتر فکر می‌کنید نباید انتظار سود زیاد یا نوسانی که در ارزهایی مثل بیت‌کوین یا دوج‌کوین دیده می‌شود را داشته باشید.

در تتر، مسائلی مثل احتکار وجود ندارد که آن را تبدیل به یک سرمایه‌گذاری امن و پایدارکرده است. برخی آن را شبیه خرید ارزهای خارجی یا پول نقد می‌دانند. اگر نوسانات زیادی در بازار دلار یا یورو پیش‌بینی می‌کنید، تتر می‌تواند سرمایه‌گذاری خوبی باشد.

 

جمع‌بندی

اگر می‌خواهید بدانید بزرگترین مزیت استیبل کوین‌هایی مثل تتر چیست باید بگوییم خلاصی از نوسانات بازار. ارزش ارز دیجیتال تتر به ارزش دلار آمریکا گره خورده است و همواره یک تتر یک دلار قیمت دارد. می‌توان تتر را یک دلار دیجیتالی دانست چرا که می‌توان از آن در تراکنش‌های مختلف استفاده کرد و در‌عین‌حال انتقال آن بسیار سریع‌تر از دلار است و کارمزد کمتری دارد. اما ارزش آن همان ارزش دلار است. تتر در‌حال‌حاضر جزء بزرگترین توکن‌های بازار است و کارشناسان آینده روشنی برای آن پیش‌بینی کرده‌اند.