اتریوم چیست، دومین ارز دیجیتال بازار رمز ارزها

اشتراک گذاری این مقاله
فریبا محمدی
زمان بروزرسانی این مقاله: 2 سال قبل
زمان مورد نیاز برای اتمام مقاله:
تصویر شاخص

از چه تاریخی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اید؟ بیشتر کاربران تازه‌وارد و حتی افرادی که هنوز به بازار رمز ارزها وارد نشده‌اند، نام بیت کوین و اتریوم زیاد به گوششان خورده است. بدون‌شک اکثر ما در مورد بیت کوین اطلاعاتی داریم، چون بیت کوین اولین رمز ارز بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. اما اتریوم چیست؟

این رمز ارز نیز بعد از بیت کوین به‌عنوان دومین ارز دیجیتال حاضر در بازار رمز ارزها به حساب می‌آید. ارز دیجیتال اتریوم قابلیت‌ها و ویژگی‌های منحصربه‌فرد زیادی دارد. همین امر سبب شده است تا اتریوم به عنوان دومین رمز ارز در بازار ارزهای دیجیتال خوانده شود. در ادامه توضیحات تکمیلی در سایت کافی در مورد این رمز ارز در اختیار شما می‌گذاریم.

 

ارز دیجیتال اتریوم چیست؟

بیت کوین همچنان بعد از گذشت سال‌ها، صدرنشین فهرست ارزهای دیجیتال است. اما اتریوم نیز دست کمی از این رمز ارز ندارد. اتریوم چیست؟ این رمز ارز بعد از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بازار رمز ارزها محسوب می‌شود. اتریوم حتی در بعضی موارد از بیت کوین نیز قوی‌تر عمل می‌کند. برای مثال کاربران هنگام کار کردن با اتریوم مسائل بیشتری در مورد بازار ارزهای دیجیتال یاد می‌گیرند، در حالی که بیت کوین این‌گونه نیست.

در انواع بسترهای تجزیه و تحلیل رمز ارزها، اطلاعات و قابلیت‌های اتریوم چشمگیر هستند. هدف اصلی روی کار آمدن این رمز ارز،جایگزینی پول رایج و ذخیره امن ارزش‌های مالی بود. در ضمن اتریوم به تامین مالی غیرمتمرکز و عاری از هرگونه واسطه نیز توجه دارد. می‌توان گفت اتریوم یک برنامه نرم‌افزاری است که بر روی شبکه بلاکچین قرار دارد.

کاربران می‌توانند با انجام فعالیت‌هایی بر روی شبکه این رمز ارز، اتریوم رایگان هم کسب کنند. به طور کلی بستر اتریوم یک بستر نرم‌افزاری است که انواع وظایف و فعالیت‌ها بر روی آن انجام می‌شود. برنامه اسنپ را در نظر بگیرید که تنها یک نرم‌افزار است. اما همین نرم‌افزار کارایی‌های فراوانی دارد. در واقع با نصب یک نرم‌افزار می‌توانید از قابلیت‌های زیادی بهره‌مند شوید. اتریوم نیز همینطور است.

 

نحوه پیدایش ارز دیجیتال اتریوم

به خاطر داشته باشید، ارز دیجیتال اتریوم از بدو ورود به بازار رمز ارزها دومین ارز دیجیتال حاضر در شبکه بلاکچین نبود. ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) اتریوم را به منظور رفع نواقص بیت کوین راه‌اندازی کرد. وایت پیپر (دفترچه توضیحات مربوط به هر رمز ارز) اتریوم در سال 2013 منتشر شد. هدف روی کار آمدن اتریوم چیست؟

این رمز ارز به وجود آمد تا به توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز کمک کند. ناگفته نماند بسیاری از بسترهای حاضر در بازار ارزهای دیجیتال با اتریوم همکاری نکردند. موسس این رمز ارز سعی کرد اتریوم را با سایر رمز ارزها متحد کند. در این هنگام نرم‌افزار اتریوم راه‌اندازی شد. برنامه‌های کاربردی زیادی بر روی این نرم‌افزار در دسترس بودند.

تمامنرم‌افزارهای حاضر بر روی اتریوم از یک قانون پیروی می‌کنند. درضمن اتریوم نیز هیچ نهاد مرکزی یا ناظری ندارد. در مقابل، قدرت و کنترل این رمز ارز در دست کاربران قرار دارد. تولید و راه‌اندازی این شبکه رمز ارزی کار ساده و کم‌هزینه‌ای نبود. بنابراین موسسان این رمز ارز دست به پیش فروش اتریوم رایگان زدند تا مبلغی برای سرمایه‌گذاری در اتریوم جمع‌آوری شود.

کارایی اتریوم چیست

تفاوت اتر و اتریوم چیست؟

اتر با نماد ETH، به‌عنوان توکن یا رمز ارزی است که در تراکنش‌های مالی کاربرد دارد. در واقع با خرید اتر می‌توان سرمایه‌گذاری سودآوری را تجربه و ارزش‌های مالی خوبی راذخیره کرد. در مقابل اتریوم شبکه بلاکچینی است که اتر بر روی آن نگه‌داری و مبادله می‌شود. بنابراین اتر و اتریوم با یکدیگر تفاوت دارند.

جابه‌جایی اتر شاید ساده به نظر برسد اما تراکنش‌های اتریوم به طور معمول پیچیده هستند. بر روی شبکه بلاکچین اتریوم می‌توان انواع فعالیت‌ها را انجام داد. برای مثال می‌توانید دارایی‌های دیجیتال خود را بر روی اتریوم مبادله کنید. می‌توانید برای دریافت وام دست به کار شوید. حتی بر روی شبکه اتریوم می‌توان هنرهای دیجیتال را به فروش رساند.

تفاوت اتر و اتریوم چیست؟ این دو اصطلاح در بازار ارزهای دیجیتال تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. برای مثال پردازش و ذخیره نهایی تمامی تراکنش‌ها بر روی شبکه بلاکچین اتریوم گردهم جمع می‌شود. همچنین اتریوم برای اجرای برنامه‌های غیرمتمرکز نیز گزینه مناسبی به حساب می‌آید. به طور کلی اتر تنها یک توکن برای خرید و فروش خواهد بود.

 

نگاهی به  مزایای ارز دیجیتال اتریوم

 • غیرمتمرکز بودن: نداشتن ناظر و مدیر مشخص
 • ناشناس ماندن: نمی‌توان هویتصاحب اصلی تراکنش را تشخیص داد
 • عدم سانسور اطلاعات: برای مثال اگر یکی از کاربران توییتر متن توهین‌آمیزی را توییت کند، توییتر آن را حذف می‌کند و حتی آن کاربر مجازات می‌شود. اما در اتریوم همه چیز بر پایه سیستم رای‌گیری کاربران انجام می‌شود. به طور کلی کاربران در بستر اتریوم می‌توانند در مورد موضوعات مختلف با یکدیگر بحث کنند. در آخر این کاربران هستند که تصمیم می‌گیرند چه چیزی گفته شود و چه چیزی گفته نشود.
 • امنیت بالا: اگر شخصی بخواهد به این سیستم دسترسی و نفوذ داشته باشد، باید به بیش از 51 درصد از شبکه رمز ارز اتریوم دسترسی پیدا کند و سپس برای هک آن دست به کار شود.
 • توانایی‌ها و کاربردهای منحصربه‌فرد
 • کارایی ساده
 • غیرقابل تغییر: بعد از وضع قوانین در شبکه اتریوم نمی‌توان آنها را دستکاری کرد

 

معایب اتریوم چیست؟

 • برآورد هزینه‌های بستر اتریوم کار ساده‌ای نیست
 • دسترسی به اتریوم کمی سخت است. کاربرانی که با این تکنولوژی آشنا نیستند هنگام استفاده از ارز دیجیتال اتریوم با چالش‌های زیادی روبه‌رو می‌شوند
 • در بعضی مواقع کاربران برای انجام معاملات اتریوم خود به تعدادی کیف پول محدود می‌شوند و نمی‌توانند با کیف فعلی خود معامله را انجام دهند. این نقل و انتقال بین کیف پول‌های ارزهای دیجیتال باعث دلزدگی افراد مبتدی می‌شود، چون حرکتی اضافی به حساب می‌آید.
 • دسترسی کاربران به برنامه غیرمتمرکز پشت پرده این بستر محدود است.
 • یادگیری مسائل مربوط به اتریوم با نحوه پیاده‌سازی این مسائل فرق زیادی دارد.

 

آیا سرمایه‌گذاری در اتریوم سودآور است؟

تا به امروز سرمایه‌گذاری بر روی ارز دیجیتال اتریوم بارها توصیه شده است. متخصصان این حوزه معتقد هستند خرید اتر به افزایش سرمایه شما کمک بزرگی می‌کند. در ضمن می‌توانید در پروژه‌های در حال ساخت شبکه اتریوم، سرمایه‌گذاری کنید و با گذر زمان به سود خوبی برسید.

نحوه خرید توکن اتریوم چیست

برای درک بهتر این موضوع به یک مثال توجه کنید. سال‌ها پیش شهرک پرند در اطراف تهران به وجود آمد. معماران و پیمانکاران بسیاری در این شهرک شروع به ساختمان‌سازی کردند. با گذر زمان مردم از پروژه‌های این شهر مطلع شدند.

در نتیجه بسیاری از آپارتمان‌های این شهر پیش‌فروش شد. در پایان و با تکمیل آپارتمان، مالک او سود خوبی به دست آورد. سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نیمه‌کاره یا نوپا اتریوم نیز به همین صورت خواهد بود. اما دلایل دیگر برای خرید اتریوم چیست؟

 • ارزش ارزهای دیجیتال با گذر زمان بیشتر می‌شود.
 • طی مدت زمانی مشخص اتریوم برای کاربران جذابیت بیشتری خواهد داشت و همین امر سبب بالارفتن قیمت آن می‌شود.
 • از آنجا که اتریوم سبب توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز شده است، تقاضا برای اتریوم نیز افزایش می‌یابد.

 

جمع‌بندی

اگر بیت کوین سعی دارد جایگزینی برای پول باشد پس اتریوم چیست؟ بسیاری از کاربران تازه‌کار در این عرصه نمی‌توانند خیلی سریع وضعیت و جایگاه اتریوم را درک کنند. همان‌طور که دیده‌اید اتر(ETH) توکن بومی ارز دیجیتال اتریوم در بیشتر مواقع کنار بیت کوین حضور دارد. در همه جا این حضور پررنگ دیده می‌شود از صرافی‌ها گرفته تا اخبار.

عده‌ای نیز بر این باور هستند که مقایسه مستقیم اتریوم و بیت کوین منصفانه نیست، چون این دو رمز ارز اهداف، ویژگی‌ها و حتی فناوری‌های متفاوتی دارند. اتریوم یک شبکه بلاکچین غیرمتمرکز است. توکن بومی آن اتر نام دارد و کاربران با خرید و فروش همین توکن تراکنش انجام می‌دهند. در ضمن کاربران سود حاصل از دارایی‌های خود را از طریق شرط‌بندی یا خرید و فروش NFTها به دست می‌آورند.

آیا مقاله ما در مورد اتریوم چیست، برای شما مفید بود؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید