تفاوت کوین با توکن، دو اصطلاحی که به اشتباه به جای هم استفاده می‌شوند.

اشتراک گذاری این مقاله
فریبا محمدی
زمان بروزرسانی این مقاله: 1 سال قبل
زمان مورد نیاز برای اتمام مقاله:
تصویر شاخص

کسانی که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت دارند، با بیشتر اصطلاحات این بازار آشنا هستند، اما در بعضی مواقع هم برخی از عبارات به اشتباه در بین کاربران خوانده و استفاده می‌شوند. یکی از موضوعاتی که گاهی به اشتباه استفاده می‌شود، توکن و کوین است. در واقع کاربران این دو اصطلاح را به اشتباه، یکسان در نظر می‌گیرند. برای آشنایی بیشتر شما با این مفاهیم، قصد داریم تفاوت کوین با توکن را در سایت کافی برای شما توضیح دهیم.

 

بررسی مفهوم سکه یا کوین

سکه یا کوین دارایی دیجیتالی است که بلاکچین مخصوص به خود را دارد. شما به‌عنوان یکی از کاربران بازار ارزهای دیجیتال به طور حتم با کوین‌ها یا حتی توکن‌های این بازار آشنایی دارید. البته کوین و توکن با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه این راهنما به تفاوت کوین با توکن اشاره خواهیم کرد.

برای مثال بیت کوین، لایت کوین و اتر همگی جزء سکه‌ها یا کوین‌ها به حساب می‌آیند، زیرا هر یک از آنها در بلاکچین مخصوص به خود قرار گرفته است. برای درک بهتر مفهوم کوین، بیت کوین را مثال می‌زنیم. این سکه در شبکه بلاکچین مخصوص بیت کوین قرار دارد یا اتر بر روی شبکه بلاکچین اتریوم واقع شده است.

تراکنش‌ کوین‌های بازار ارزهای دیجیتال از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شود. شاید فکر کنید سکه‌ها حضور فیزیکی دارند و توکن‌های غیر فیزیکی هستند. اما باید گفت کوین‌ها نیز به صورت غیرفیزیکی خرید و فروش می‌شوند. به زبان ساده سکه‌ها پایگاه داده‌های مربوط به دارایی‌های دیجیتال هستند.

 

نحوه استفاده از کوین

کوین‌های بازار ارزهای دیجیتال نیز همانند سکه‌های رایج در بازار واقعی استفاده می‌شوند. بدین‌گونه که از سکه‌های حاضر در بازار ارزهای دیجیتال نیز به‌عنوان پول استفاده می‌کنند. برای خرید و فروش در بازار واقعی از سکه‌های واقعی و فیزیکی استفاده می‌شود، در حالی که برای انجام معامله در بازار کریپتو،کوین‌های دیجیتال را به کار می‌برند.

همان‌طور که در قلک خود سکه‌های فیزیکی را ذخیره می‌کنید، در کیف پول دیجیتالتان نیز می‌توانید سکه‌های دیجیتالی را امن نگه‌دارید. کوین‌های دیجیتال به صورت نقدی استفاده نمی‌شوند و هدف دیگری جز خرید و فروش در بازار ارزهای دیجیتال ندارند.

ارزش این کوین‌ها را می‌توانید در معامله خود تزریق کنید. به زبان ساده ارزش کوین‌های دیجیتال قابل‌انتقال به غیر است. شما می‌توانید کوین را ذخیره کنید و در زمان مناسب ارزش آن را به کالای مفید دیگری تغییر دهید. سکه ارز دیجیتال یک واحد ارزشی برای قیمت‌گذاری یا پرداخت، طی معاملات بازار رمز ارزها به حساب می‌آید.

 

ده نمونه کوین

بخش بزرگی از بازار ارزهای دیجیتال در اختیار کوین‌ها قرار دارد. با وجود این نمی‌توان گفت که کوین‌ها ارزش اصلی بازار را تحت کنترل خود قرار داده‌اند. در سایت‌های مختلف ارزهای دیجیتال، بیش از 900 نمونه کوین معرفی شده است. شناخت تک‌تک این کوین‌ها موضوع مورد بحث ما نخواهد بود.

در این بخش بعضی از کوین‌هایی را که در بازار آشناتر هستند، نام می‌بریم. با شناخت بیشتر این کوین‌ها تفاوت کوین با توکنرا بیشتر درک می‌کنید.

 • بیت کوین
 • بیت کوین کش
 • لایت کوین
 • اتریوم
 • ریپل
 • کاردانو
 • استلار
 • نئو
 • نم
 • مونرو

 

بررسی مفهوم توکن

در اغلب مواقع توکن‌ها با کوین‌ها اشتباه گرفته می‌شوند. در حالی که تفاوت کوین با توکن در ارز دیجیتال بیشتر از چیزی است که کاربران فکر می‌کنند. بزرگ‌ترین تفاوت کوین با توکن و تنها راه تشخیص یک توکن، نداشتن بلاکچین مخصوص به خود است. توکن‌ها بر روی شبکه بلاکچین موجود ایجاد می‌شوند.

تفاوت کوین با توکن در چیست

به لطف و کمک قراردادهای هوشمند و رایج‌ترین بسترها و شبکه‌های بلاکچینی همانند اتریوم، توکن‌ها به وجود می‌آیند. در ضمن بیشتر توکن‌ها بر روی شبکه بلاکچین اتریوم قرار دارند. توکن‌ها مانند مستاجری هستند که خانه خود را اجاره کرده و در آن مستقر شده‌اند. اما کوین‌ها مالک محل استقرار خود خواهند بود.

به طور کلی هر دارایی دیجیتالی که بر روی شبکه بلاکچین غیر به وجود آید، توکن است. توکن‌ها تصمیم‌گیرنده نهایی سرنوشت خود نیستند بلکه تحت تاثیر و متعلق به پروژه‌های مختلف بازار ارزهای دیجیتال خواهند بود. توکن‌ها با نوشتن زبان برنامه‌نویسی و کدهای کامپیوتری یا ابزارهای خاص به وجود می‌آیند.

 

نحوه عملکرد توکن

نحوه عملکرد توکن‌ها به نوع آنها بستگی دارد. توکن‌ها به طور کلی برای ارتباط با برنامه‌های غیرمتمرکز بر روی بلاکچین‌های مختلف ساخته شده‌اند. آیا با توکن سیویک (Civic) آشنا هستید؟ این توکن هویت افراد حاضر در شبکه بلاکچین اتریوم را ردیابی می‌کند.

توکن سیویک برای فراهم کردن روشی آسان‌تر، ارزان‌تر، قابل اعتمادتر، و کارآمدتر در بررسی هویت کاربران به وجود آمده است. زمانی که به تعطیلات خارجی می‌روید، باید هویت خود را در محل‌های مختلف تایید کنید. به طور حتم اولین مکانی که به دنبال تایید هویت شما است، شرکت هواپیمایی خواهد بود.

در صورتی که شرکت هواپیمایی با توکن سیویک ارتباط داشته باشد، یک کد QRبرای شما ارسال می‌کند تا اطلاعات شما مشخص شود. در ادامه شما با کمک توکن سیویک و نرم‌افزار آن اطلاعات هویتی خود را به طور مستقیم از دستگاه تلفن همراهتان برای شرکت هواپیمایی ارسال می‌کنید. عملکرد و هدف هر توکن با سایر توکن‌ها متفاوت است. در نتیجه می‌توان گفت توکن‌ها کارایی‌های زیادی دارند.

 

چند نوع توکن داریم؟

پیش از این نیز گفتیم توکن‌های زیادی با اهداف مختلفی روی کار آمده‌اند. در این بخش 5 نوع از توکن‌ها را نام می‌بریم.

 • توکنی مانند دوج کوین، تنها در بازار حضور دارد و تا حدودی ارزشمند است.
 • توکن دیگری مانند یونی سواپ برای مبادله با سایر توکن‌ها استفاده می‌شود.
 • بعضی از توکن‌ها نیز نقش امنیتی دارند. توکن‌های امنیتی در برنامه‌های غیرمتمرکز به کار می‌روند. در واقع این توکن‌ها داده‌ها را به درستی نشان می‌دهند. بنابراین اثبات اطلاعات صحیح داده‌ها توسط همین توکن‌های امنیتی انجام می‌شود.
 • توکن‌های تراکنشی نیز برای نقل و انتقالات استفاده می‌شوند. این توکن‌ها مانند پول عمل می‌کنند. خوشبختانه کارمزد تراکنش‌های انجام‌شده توسط توکن‌ها بسیار کم است.
 • کاربران با کمک بعضی از توکن‌ها حق رای خواهند داشت.

 

تفاوت کوین با توکن در چیست؟

آیا تا به اینجای راهنما به تفاوت کوین با توکن به زبان ساده پی بردید؟ کوین‌ها به طور معمول به‌عنوان سکه بومی یک شبکه بلاکچین اختصاصی به حساب می‌آیند که برای ذخیره ارزش و تجارت در بازار ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند. در مقابل توکن‌ها شبکه بلاکچینی مخصوص به خود ندارند، اما عملکرد آنها تا حدودی مشابه کوین‌ها است.

تفاوت کوین با توکن را می‌دانید

اصلی‌ترین تفاوت میان کوین با توکن شبکه بلاکچین انحصاری و غیر انحصاری آنها خواهد بود. به منظور درک بهتر، اتریوم را مثال می‌زنیم. سکه یا کوین اتر بر روی شبکه بلاکچین اتریوم قرار دارد. این در حالی است که توکن‌های زیادی بر روی شبکه بلاکچین واقع شده‌اند. همچنین بعضی از شبکه‌های بلاکچین نیز در حال توسعه شبکه خود هستند.

اتریوم از کوین اتر به‌عنوان ارز اصلی خود استفاده می‌کند اما توکن‌هایی که تنها بر روی این شبکه بلاکچین وجود دارند، کارایی‌های دیگری خواهند داشت. کوین‌ها بر روی امنیت شبکه بلاکچین خود تمرکز دارند در حالی که توکن‌ها تنها به فکر توسعه ویژگی‌ها و کارایی مثبت خود هستند.

 

نتیجه‌گیری

با مطالعه این راهنما باید به طور کامل متوجه مفهوم اصلی کوین و توکن شده باشید. البته تفاوت این دو موضوع در بازار ارزهای دیجیتال چندان سخت و گیج‌کننده نبود. تعریف ساده کوین و توکن به بومی بودن و شبکه بلاکچین آنها برمی‌گردد.

سکه‌های بومی بر روی بلاکچین انحصاری خود هستند در حالی که توکن‌ها روی شبکه‌های بلاکچین دیگر هم وجود دارند. رایج‌ترین کاربرد کوین و توکن، دلیل دیگر تمایز این دو اصطلاح است. کوین‌ها در بیشتر مواقع همانند پول استفاده می‌شوند. حتی کوین‌ها در تکمیل تراکنش‌های توکن‌ها نیز نقش خواهند داشت.

به نظر شما کوین و توکن چه تفاوت دیگری با یکدیگر دارند؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید.