استخراج ارز دیجیتال؛ آیا ماینینگ سودآور است؟

اشتراک گذاری این مقاله
فریبا محمدی
زمان بروزرسانی این مقاله: 1 سال قبل
زمان مورد نیاز برای اتمام مقاله:

کاربرانی که در بازار رمز ارزها حضور پررنگ و فعالی دارند، با گذر زمان به فکر کسب درآمد بیشتری خواهند بود. برای مثال شخصی که طی چندین سال معامله و ترید رمز ارزها سرمایه خوبی به دست می‌آورد، کم‌کم به فکر ارتقا و پیشرفت حوزه فعالیت خود می‌افتد، حتی شاید به استخراج ارز دیجیتال نیز فکر کند.

همه ما می‌دانیم که ماینینگ شرایط و تجهیزات ویژه‌ای می‌خواهد و برق زیادی مصرف می‌کند. اما اگر تمام این خواسته‌ها برآورده شود و شما مکانی مناسب برای استخراج بیت کوین داشته باشید، آیا از این کسب درآمد،چشم‌پوشی خواهید کرد؟ اگر هنوز با مفهوم استخراج یا ماینینگ رمز ارزها آشنا نیستید مقاله سایت کافی در این باره شما را راهنمایی می‌کند.

 

بررسی مفهوم استخراج ارز دیجیتال

تمام کاربران بازار رمز ارزها با اصطلاح استخراج روبه‌رو شده‌اند. به زبان ساده می‌توان گفت استخراج ارز دیجیتال به معنای ایجاد توکن‌های جدید در شبکه بلاکچین است. اما مفهوم اصلی ماینینگ و استخراج تا حدودی فراتر از این توضیح ساده خواهد بود. استخراج به معنای اعتبارسنجی تراکنش‌های انجام‌شده است.

به طور حتم با معنای کلمه استخراج یا ماینینگ آشنا هستید، زمانی که عنصر باارزشی را از زیر خاک و محلی پنهانی خارج می‌کنند و در دسترس عموم قرار می‌دهند، در واقع استخراج انجام شده است. استخراج بیت کوین نیز مشابه همین عمل است. بعد از اجرای هر تراکنش و اعتبارسنجی آنها، یک بلاک جدید به شبکه بلاکچین اضافه می‌شود.

تمام این تراکنش‌ها و بلاک‌های تازه استخراج‌شده درون دفتر کل توزیع‌شده وارد می‌شوند. به عبارت دیگر استخراج رمز ارزها باعث به‌روزشدن شبکه بلاکچین می‌شود. البته در نظر داشته باشید، برای فرآیند استخراج نیاز به تجهیزات خاصی دارید. همچنین به دست آوردن هر بلاک جدید از رمز ارزها هزینه‌بر خواهد بود.

 

نحوه استخراج ارز دیجیتال

همان‌طور که گفتیم برای استخراج ارز دیجیتال به تجهیزات و وسایل ویژه‌ای نیاز است. البته نگران نباشید، این کار روند خیلی پیچیده‌ای ندارد. برای مثال استخراج رمز ارز با کمک رایانه و نرم‌افزار استخراج انجام می‌شود. براساس حل معادلات ریاضی بلاک‌های جدیدی به شبکه بلاکچین اضافه می‌شوند.

بسیاری از کاربران حتی با رایانه‌های خانگی خود به استخراج مشغول هستند. ناگفته نماند این نوع استخراج در زمان‌های گذشته انجام می‌شد، در حال حاضر تکنولوژی استخراج رمز ارزها توسعه یافته است.

پردازنده کامپیوتر(CPU) نیز تغییر کرده‌اند، در نتیجه استخراج سریع‌تر از قبل انجام می‌شود. عمل استخراج با کمک دستگاه‌هایی به نام ماینر قابل انجام است. این ماینرها با مصرف انرژی و برق، به صورت تخصصی معادلات و معماهای ریاضی را محاسبه و حل می‌کنند.

پردازنده‌های گرافیکی(GPU) نیز یکی از وسایل مهم در استخراج ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند. به‌خاطر داشته باشید، برای استخراج ارزهای دیجیتال باید رایانه شما به اینترنت پرسرعت وصل باشد.

 

دلیل اهمیت استخراج ارز دیجیتال

با توجه به هزینه‌های زیاد این عمل، شاید برایتان سوال شود دلیل اهمیت استخراج رمز ارزها چیست؟ با وجود اینکه استخراج ارزهای دیجیتال با هر روش و با کمک هر یک از تجهیزات ماینینگ باز هم هزینه‌های زیادی به همراه دارد، اما نمی‌توان از اهمیت این فرآیند چشم‌پوشی کرد.

تصور کنید شما نیز دستگاه ماینری مختص خود دارید. با وجود این دستگاه و عمل استخراج در زمان کوتاهی به سود و سرمایه کلانی دست پیدا می‌کنید. سوددهی قابل‌توجه و چشمگیر این فرآیند، اصلی‌ترین دلیل اهمیت استخراج رمز ارزها به حساب می‌آید. رایانه شخصی شما نیز می‌تواند منبع درآمد خوبی باشد.

روش استخراج استخراج ارز دیجیتال

 

سه مورد از تجهیزات مهم در استخراج ارز دیجیتال

تجهیزات لازم برای استخراج ارز دیجیتال طی دوره‌های زمانی مختلف تغییر کرده است. در ادامه سعی داریم 3 مورد از مهم‌ترین تجهیزات لازم و کاربردی در ماینینگ رمز ارزها را به طور خلاصه توضیح دهیم:

 

اسیک (Asic)

بدون‌شک نام اسیک ماینر زیاد به گوشتان خورده است، اما شاید ندانید منظور از اسیک چیست. یکی از روش‌های کاربردی و وسایل ضروری در استخراج رمز ارزها، اسیک نام دارد. ماینرهای اسیک برخلاف سایر تجهیزات GPU و CPU تنها مختص استخراج رمز ارزها طراحی شده‌اند.

در واقع سایر تجهیزات کاربردهای دیگری نیز دارند، اما اسیک تنها برای استخراج ارزهای دیجیتال روی کار آمد. بدین‌ترتیب، این وسیله تعداد توکن‌های بیشتری را نسبت به سایر تجهیزات استخراج می‌کند. البته اسیک نیز معایبی دارد.

یکی از بدترین عیب‌های این دستگاه، قیمت بالای آن است. زمانی که سختی شبکه افزایش پیدا کند و فرآیند استخراج طول بکشد، سرعت ابطال یا منسوخ شدن این دستگاه‌ها نیز بیشتر می‌شود. بنابراین استخراج ارزهای دیجیتال کار ساده‌ای نخواهد بود.

 

پردازنده‌های کارت گرافیک(GPU)

یکی دیگر از وسایل قابل‌استفاده در استخراج رمز ارزها، GPU است که قدرت محاسباتی خوبی دارد. این پردازنده گرافیکی توانست در مدت زمان بسیار کوتاهی محاسبات ماینینگ را به حداکثر برساند. استفاده از GPU زحمت زیادی ندارد. تنها کافی است یک مادربورد و سیستم خنک‌کننده فعال برای آن راه‌اندازی کنید.

 

پردازنده مرکزی(CPU)

در روزهای اولیه شروع فرآیند استخراج رمز ارزها، بیشتر کاربران از CPU استفاده می‌کردند. حتی می‌توان گفت این پردازنده جزء تجهیزات پیشرو در صنعت ماینینگ به حساب می‌آمد. با گذر زمانی نه چندان طولانی، کاربران به کندی این پردازنده پی بردند.

بعضی از استخراج‌کنندگان حتی معتقد بودند استخراج با کمک این دستگاه غیرممکن است. از آنجایی‌که CPU سرعت استخراج را کند می‌کرد، فرآیند استخراج آن تا حدودی غیرعملی شد. به‌تدریج این دستگاه طی ماه‌ها تلاش و استخراج، سوددهی کمی را ارائه می‌داد.

همین موضوع باعث ناراحتی کاربران بود، زیرا هزینه‌های بالای مصرف انرژی، خنک‌کننده، و حتی سختی شبکه‌های استخراج سبب زحمت زیاد آنها می‌شد. بنابراین کاربران برای ساخت وسایل و تجهیزات جدید دست به کار شدند.

 

سه روش کاربردی در استخراج ارز دیجیتال

اکنون که با مفهوم استخراج ارزهای دیجیتال آشنا شدید و تجهیزات لازم برای ماینینگ را شناختید. نوبت به شناخت بهترین روش‌های کاربردی در استخراج رمز ارزها می‌رسد. در ادامه 3 روش کاربردی ماینینگ را برای شما توضیح می‌دهیم:

 

کلود ماینینگ

با توجه به اینکه هزینه‌های استخراج ارز دیجیتال با کمک دستگاه‌ها و تجهیزاتی همانند اسیک و GPU روزبه‌روز بیشتر می‌شود، کاربران از روش دیگری برای استخراج رمز ارزها استفاده می‌کنند. نام این روش استخراج، کلود ماینینگ است که مورد استقبال کاربران بسیاری قرار دارد. اما کلود ماینینگ چیست؟

در این روش استخراج، ماینرهای انفرادی می‌توانند از قدرت ابر شرکت‌ها و امکانات اختصاصی استخراج ارزهای دیجیتال بهره‌مند شوند. در نتیجه استخراج‌کنندگان می‌توانند از خدمات رایگان کلود ماینینگ استفاده کنند و سپس بلاکی را تشخیص دهند. برای استخراج این بلاک نیز می‌توانند خط ماینینگی را اجاره کنند.

استخراج ارز دیجیتال به روش کلود

در واقع کاربران بدون پرداخت هزینه و درگیر کردن سرمایه خود می‌توانند از تجهیزات و امکانات آماده برای استخراج بهره‌مند شوند. آنها تنها مبلغ کمی را به ازای اجاره، پرداخت خواهند کرد. این روش راحت‌ترین و بدون‌دردسرترین روش برای استخراج رمز ارزهاست.

 

استخراج فردی

استخراج انفرادی یا فردی یکی از روش‌های مستقل در استخراج ارز دیجیتال است. همان‌طور که از نام این روش متوجه شدید، استخراج انفرادی به معنای عدم مشارکت در فعالیت‌ها و استخرهای دسته‌جمعی است. در این روش تمام توکن‌های استخراج‌شده و کارمزد تراکنش‌های انجام‌شده به‌عنوان سود فردی، در اختیار استخراج‌کننده قرار می‌گیرد.

مسئله مهم در استخراج فردی، قدرت تجهیزات است. استخراج طی محاسبه معادلات پیچیده ریاضی انجام می‌شود، بنابراین تجهیزات یک استخراج انفرادی باید قدرت حل این معاملات را به‌صورت انفرادی داشته باشد. براساس گزارشات به دست آمده استخراج انفرادی برای استخراج رمز ارزهای نوپا گزینه مناسبی است.

 

استخر استخراج

روش استخراج با کمک استخر برای کاربران کاربردهای مفیدی دارد. در واقع ماینرها درون این استخرهای استخراج می‌توانند منابع ماینینگ خود را با یکدیگر ترکیب کنند. سپس در نهایت بعد از استخراج هر بلاک جدید آن را به شبکه بلاکچین خود بیافزایند. در ضمن پاداش استخر استخراج شامل حال تمامی ماینرها خواهد بود.

برای مثال زمانی که یک استخر ماینینگ به سود خوبی دست پیدا کند، پاداش حاصل از استخراج آن در سراسر استخر پخش می‌شود. بنابراین تمام ماینرها به سود خوبی می‌رسند. بیشتر ماینرها سعی می‌کنند از همین روش و با کمک استخر استخراج کار خود را پیش برند.

در ضمن کاربران حرفه‌ای استخرهای استخراج به صورت آنلاین منابع خود را با هم ادغام می‌کنند و کمک یکدیگر استخری مجزا به وجود می‌آورند. خبر خوب اینکه شما در هر زمانی می‌توانید استخر استخراج خود را تغییر دهید. وجود این استخرها باعث شد کاربران با اطمینان بیشتری دست به استخراج بزنند. همچنین این استخرها پشتیبانی منظمی دارند که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.

چگونگی استخراج ارز دیجیتال

سخن آخر

همان‌طور که در این راهنما توضیح دادیم، استخراج ارز دیجیتال شاید کمی پیچیده به نظر برسد، اما با کمک انواع تجهیزات پیشرفته و روش‌های نوین می‌توانید خیلی سریع به سود خوبی دست پیدا کنید. با ظهور تکنولوژی‌های جدید،فضای استخراج رمز ارزها به طور دائم در حال تغییر و تحولات مثبت است.

فراموش نکنید، استخراج‌کنندگان حرفه‌ای همیشه بیشترین پاداش را کسب می‌کنند. برای بهبود عملکرد استخراج خود می‌توانید از انواع روش‌های نام‌برده شده در بالا استفاده کنید. شاید عمل استخراج کمی هزینه‌بر باشد، اما می‌توانید با سود خوبی که از ماینینگ به دست می‌آید تمام این هزینه‌ها را جبران کنید.

آیا برای استخراج رمز ارزها آماده هستید؟ خوشحال می‌شویم نظر خود را در مورد عمل ماینینگ با ما به اشتراک بگذارید.