ارز دیجیتال بایننس، ارزان، سریع، کاربردی

اشتراک گذاری این مقاله
طیبه رحیمیان
زمان بروزرسانی این مقاله: 2 سال قبل
زمان مورد نیاز برای اتمام مقاله:
ارز دیجیتال بایننس

ارز دیجیتال بایننس که با نماد BNB، سکه بومی صرافی ارز دیجیتال بایننس است که با استفاده از استاندارد توکن ERC20 روی بلاکچین اتریوم ساخته شد. بایننس می‌تواند، حداکثر به تعداد 200میلیون سکه منتشر شود. هدف اصلی آن سوخت‌رسانی عملیات صرافی و در‌عین‌حال راحت و مقرون‌به‌صرفه بودن برای معامله‌گران است.

این سکه در سال 2017 به وجود آمد. سرمایه‌ای که از فروش اولیه توکن‌ها بدست آمد صرف مبادلات، برندسازی و بازاریابی و نیز صرف بهبود عملکرد صرافی بایننس شد. این روزها بایننس یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال و بایننس کوین یکی از رمزارزهای پرطرفدار بازار است.

 

بایننس چیست؟

بایننس یک صرافی ارز دیجیتال است که اولین بار در چین بنیان‌گذاری، و بعد از سخت شدن مقررات نظارتی این  کشور، به جزیره سایمن منتقل گردید. بایننس به دلیل جفت‌های معاملاتی گسترده آن و کارمزدهای به نسبت پایین در مقایسه با اتریوم و بیتکوین، به‌سرعت به یکی از پلتفرم‌های بزرگ معاملات ارز دیجیتال در دنیا تبدیل شد. عدم محدودیت اولیه سایت در فرآیند شناخت مشتری (KYC) نیز برای برخی افراد جذاب بود. هرچند در طول زمان این عملیات، اضافه شده است.

 

ارز دیجیتال بایننس چیست؟

در سال 2017 بایننس، ارز دیجیتال خود (BNB) را به‌عنوان توکن ERC20 روی اتریوم با عرضه اولیه سکه (ICO) ارائه کرد. این شرکت 10‌درصد از عرضه را به سرمایه‌گذاران، 40‌درصد را به تیم موسس و مابقی را به عموم تخصیص داد. بایننس‌کوین به‌عنوان ابزاری برای صرافی بایننس استفاده می‌شود. کاربران با استفاده از بایننس کوین می‌توانند کارمزد تراکنش‌ها و هزینه‌های معاملات را با نرخ کمتری پرداخت کنند.

بایننس فرآیند سوزاندن توکن‌ها را بکار می‌برد به‌این‌معنی‌که از سود حاصل از فروش توکن برای خرید مجدد BNB بیشتر و سپس سوزاندن آنها استفاده می‌شود. ارز دیجیتال بایننس اسمارت چین در سال 2019 از شبکه اتریوم به زنجیره بومی بایننس و سپس، زنجیره هوشمند بایننس منتقل شد.

 

تاریخچه ارز دیجیتال بایننس

ارز دیجیتال بایننس

چنگ‌پنگ ژائو در سال 2017، شرکتی به نام تکنولوژی بیجی (Beijie) را پایه‌گذاری کرد که شرکت هلدینگ مربوط به صرافی بایننس است. دفتر اصلی آن در هنگ‌کنگ قرار دارد. ژائو و تیم بایننس برای رشد پلتفرم و تبدیل شدن آن به یکی از موفق‌ترین صرافی‌های دنیا تلاش کردند.

ژائو و تیمش برای تامین مالی پلتفرم صرافی یک توکن ساختند و سرمایه لازم را از طریق پیشنهاد اولیه سکه یا ICO جمع کردند. ICO یک ماه ادامه داشت و 15میلیون دلار جمع شد. در این عرضه اولیه 20‌میلیون سکه برای سرمایه‌گذاران، 80میلیون برای مشارکت‌کنندگان در پروژه و 100میلیون نیز برای مشارکت‌کنندگان در ICO در نظر گرفته شد. این مبلغ برای استخدام توسعه‌دهندگان جدید، بازاریابی و تقویت امنیت سرورها کافی بود.

ارز دیجیتال بایننس برای پرداخت کارمزد تراکنش‌های ارزهای دیجیتال استفاده می‌شود. مثلا اگر بخواهید لایت‌کوین را به بیتکوین تبدیل کنید باید کارمزدی در قالب BNB بپردازید. افرادی که از BNB برای پرداخت کارمزد استفاده کنند تخفیف می‌گیرند.

این روزها مدیریت عالی پلتفرم بایننس آن را در بین 3 بازار برتر قرار داده است. بایننس از نظر حجم مبادلات، بزرگترین صرافی در جهان است.

 

بایننس اسمارت چین چیست؟

در سپتامبر 2020، بایننس پلتفرم جدید دفترکل توزیع‌شده خود، بایننس اسمارت چین یا زنجیره هوشمند بایننس را معرفی کرد که بعدا در ماه آوریل راه‌اندازی شد. هدف آن ارائه جایگزینی برای اتریوم و سایر پلتفرم‌های پیشروی دفترکل توزیع‌شده بود. با گذشت زمان، اتریوم آن‌قدر بزرگ شد که زیرساختنش حتی قادر به مدیریت آن نبود و دچار ازدحام، کندی تراکنش‌ها و افزایش کارمزدها شد، به طوری که ارسال دارایی کمتر از مقداری خاص، امکان‌پذیر نبود.

این مسئله منجر به ظهور پلتفرم‌های قرارداد هوشمند دیگری به نام زنجیره هوشمند بایننس شد که به سرعت رشد کرد. امروزه ارزش ارز دیجیتال بایننس اسمارت چین (BSC) که در برنامه‌های مختلف این پلتفرم قفل شده، میلیاردها دلار است.

 

کاربردهای ارز دیجیتال بایننس

ارز دیجیتال بایننس

کاربرد ارز دیجیتال بایننس با رشد بایننس بیشتر می‌شود. این دارایی در ابتدا وسیله جمع‌آوری سرمایه برای صرافی بایننس بود. بایننس پس از راه‌اندازی در سال 2017 به‌عنوان یک صرافی ارز دیجیتال، به سرعت جذابیت قابل توجهی بدست آورد و از یک پلتفرم مبادله به اکوسیستم وسیعی تبدیل شد.

بایننس در طی سال‌ها، یک صرافی توزیع‌شده، دو بلاکچین، امکان مبادله ارز دیجیتال همتا‌به‌همتا (P2P)، امکان استقراض کریپتو و موارد دیگری را ایجاد کرده است. BNB نیز در راستای بایننس رشد کرد.

در صرافی بایننس، کاربران می‌توانند از BNB برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها استفاده کنند. در ‌این ‌صورت تا جولای 2022 مقدار 25درصد تخفیف می‌گیرند.

همانند سایر ارزهای دیجیتال درحال‌ظهور، ارز دیجیتال بایننس اسمارت چین کاربردهایی دارد که فراتر از صرافی بایننس است:

 • معاملات: بایننس‌کوین می‌تواند براساس محدودیت‌های هر صرافی، در صرافی‌های مختلف برای مبادله ارزهای دیجیتال مختلفی استفاده شود.
 • کارمزد تراکنش در صرافی بایننس: BNB می‌تواند برای کارمزد تراکنش‌ها روی صرافی بایننس استفاده شود و کاربران نیز تخفیف می‌گیرند.
 • پرداخت‌های کارت اعتباری: ارز دیجیتال بایننس می‌تواند برای پرداخت قبوض کارت اعتباری کریپتو در com بکار رود.
 • پرداخت: کسب‌و‌کارها می‌توانند BNB را به‌عنوان وسیله‌ای برای پرداخت مشتریان قرار دهند و انعطاف‌پذیری بیشتری در روش‌های پرداخت ایجاد کنند.
 • رزرو سفر: ارزدیجیتال بایننس می‌تواند برای رزرو هتل و پرواز در سایت‌های منتخب استفاده شود.
 • سرگرمی: از پرداخت هدایای مجازی گرفته تا خرید بلیط‌های قرعه‌کشی را می‌توانید با BNB انجام دهید.
 • سرمایه‌گذاری: برخی پلتفرم‌ها به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا با استفاده از بایننس کوین در سهام، ETF و سایر دارایی‌ها سرمایه‌گذاری کنند.

 

آیا بایننس برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

ارزیابی دارایی‌های رمزنگاری به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری کار سختی است. مثلا بیتکوین که 11سال فراز‌و‌نشیب‌های مختلف را پشت سر گذاشته در نظر بگیرید. می‌توان با ‌اطمینان بالایی گفت که هیچ شرکت، دولت، فرد یا گروهی کنترلی بر آن ندارد. کاربران، تعیین‌کننده آینده آن هستند یعنی قیمت آن را بازار تعیین می‌کند.

درباره ارز دیجیتال بایننس، اگر به کسب درآمد و سرمایه‌گذاری ریسکی علاقه دارید، می‌تواند فرصت مناسبی باشد، چراکه هر روز افراد بیشتری هستند که اتریوم را به‌دنبال یافتن تراکنش‌های ارزان‌تر ترک می‌کنند. اگر به سیستم‌هایی که کنترل مرکزی ندارند علاقمندید، بایننس‌کوین گزینه مناسبی برای شما نیست.

ارز دیجیتال بایننس اسمارت چین با زنجیره‌های دیگر که در آنها گره‌ها، ماینرها، اعتبارسنج‌ها و استخرهای سرمایه‌گذاری تحت کنترل سازندگان زنجیره نیستند، فرق دارد. در چنین ساختاری، نگرانی‌هایی درباره مسائل نظارتی وجود دارد. حتی گاهی می‌توان گفت دارایی‌هایی که در صرافی بایننس منتشر می‌شوند، به دلیل سطح بالای کنترل، شبیه اوراق بهادار به نظر می‌رسند. بایننس‌کوین نسبت به سایر رمزارزها، متمرکزتر است.

یکی از امیدبخش‌ترین نکات درباره توکن‌های ارز دیجیتال بایننس این است که حتی اگر ارز جایگزین مناسبی نباشد، موفقیت آن تنها به دلیل تبدیل شدن به یک ارز شبیه اتریوم و بیتکوین نیست. از آن در اکوسیستم صرافی بایننس برای بهبود عملیات و تبادل دارایی‌های دیجیتال استفاده می‌شود و تجربه‌ای خاص برای کاربران پلتفرم ایجاد می‌کند. این سکه به خودی خود کاربردی است.

ارز دیجیتال بایننس

 

از جمله دلایل خرید بایننس

 • هزینه کم

خرید بایننس در‌مقایسه با بیتکوین کاملا مقرون‌به‌صرفه است. می‌توانید بایننس‌کوین را به‌صورت رایگان روی پلتفرم بایننس مبادله کنید.

 

 • عرضه و تقاضا

در صرافی‌های دیجیتال، میزان عرضه و تقاضا نشان‌دهنده قیمت یک رمزارز است. 99میلیون سکه بایننس در بازار وجود دارد و با این سرعت بالا، ذخایر آن افزایش خواهد داشت. این تاثیر خوبی بر آینده بایننس دارد.

 

 • اعتماد جمعی

بایننس به دلیل سادگی کار و محدودیت برداشت بالای 30هزار دلار، یکی از قابل‌اطمینان‌ترین سکه‌ها است. سرمایه‌گذاران به دلیل کم بودن مشکلات امنیتی بایننس کوین به آن اعتماد می‌کنند. این سکه یک توکن قوی ERC20 است و وابستگی آن به سکه NEO تاثیر مستقیمی بر رشد آن دارد.

 

 • رشد

با بیشتر شدن ارزش پلتفرم بایننس، ارز دیجیتال BNB نیز رشد می‌کند. این زیرساخت به اندازه پروتکل بیتکوین، قوی است.

فضای ارزهای دیجیتال کاملا غیرقابل پیش‌بینی است به‌خصوص زمانی که نوسانات قیمت وجود داشته باشند. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در BNB یا ارز دیجیتال دیگری هستید این کار را با احتیاط انجام دهید و اهمیت کاهش ریسک را دست کم نگیرید.

 

پیش‌بینی آینده ارز دیجیتال بایننس

تیم بایننس مشوق‌های زیادی برای استفاده از آن ایجاد کرده است. بایننس از رقابت‌ها، تخفیفات و روش‌های جذاب برای جذب سرمایه‌گذاران به این پلتفرم، کمک می‌گیرد. بسیاری از سرمایه‌گذارانی که از بایننس برای معامله و وثیقه استفاده می‌کنند، از مزایای تخلفیف بازگشت سرمایه (ROI) سالم بهره می‌برند. بایننس همه ویژگی‌های یک دارایی در حال شکوفایی را دارد. طبق پیش‌بینی‌ها، ارز دیجیتال بایننس اسمارت چین رشد خود را ادامه خواهد داد.

 

جمع‌بندی

بایننس یک صرافی به نسبت جدید و ارز دیجیتال بایننس، با نام BNB توکن بومی آن است. بایننس کوین در ابتدا به‌عنوان سوخت بلاکچین بایننس معرفی شد، اما امروزه کاربردهای وسیعی دارد. این توکن به شکل متمرکزتر از بیتکوین و اتریوم مدیریت می‌شود، اما مزایای خاص خود را دارد. استفاده از آن می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های معاملاتی افراد شود. عملکرد سکه بایننس در چند سال گذشته خوب بوده و کارشناسان آینده روشنی برای آن متصور شده‌اند.