الگوی فنجان و دسته، یک فنجان صبوری برای رسیدن به سود

اشتراک گذاری این مقاله
طیبه رحیمیان
زمان بروزرسانی این مقاله: 10 ماه قبل
زمان مورد نیاز برای اتمام مقاله:
الگوی فنجان و دسته

الگوی فنجان و دسته یکی از الگوهای مهم تحلیل تکنیکال به حساب می‌آید. تحلیل تکنیکال به دنبال الگوهای مشابه در روند قیمت یک دارایی است. گاهی این روندها ادامه‌دهنده هستند و گاهی بازگشتی. در الگوهای بازگشتی، روند قیمت تغییر جهت می‌دهد. به‌این‌معنی‌که اگر قبل از تشکیل الگوی بازگشتی، روند قیمت مثبت بوده بعد از تشکیل آن، منفی و نزولی می‌شود و برعکس.

در روندهای ادامه‌دهنده، قیمت سیر قبلی خود را حفظ می‌کند یعنی اگر صعودی بوده بعد از تشکیل این الگو نیز همچنان صعودی خواهد بود. الگوی فنجان ودسته در تحلیل تکنیکال نیز یکی از این الگوهاست که بعد از تشکیل شکلی شبیه فنجان در روند قیمت، روند صعودی حفظ می‌شود. این الگو را به دلیل ظاهر خاصی که دارد و شبیه فنجان و دسته آن است الگوی فنجان یا کاپ می‌گویند. در ادامه مقاله جزییات بیشتری درباره این الگو و حالت دیگر آن یعنی الگوی فنجان و دسته برعکس می‌خوانیم.

 

الگوی فنجان و دسته چیست؟

الگوی فنجان و دسته از الگوهای صعودی بازار و یک سیگنال مثبت برای خرید است. روند قیمت، قبل و بعد از تشکیل این الگو صعودی است. شکل این الگو شبیه یک علامت U‌شکل بزرگ در سمت چپ و علامت u کوچک در سمت راست است که شبیه فنجان و دسته به نظر می‌رسد. این اختلاف‌ها بدلیل اختلاف میزان معاملات است.

تشکیل الگوی فنجان ودسته در تحلیل تکنیکال می‌تواند بین چند هفته تا چند ده هفته زمان بگیرد.

 

علت تشکیل الگوی فنجان و دسته

الگوی فنجان و دسته

این الگو زمانی تشکیل می‌شود که سهمی با قیمت صعودی در حال حرکت است که ناگهان با فشار فروش مواجه می‌شود. در این نقطه قیمت شروع به ریزش می‌کند و معمولا تا یک‌سوم قیمت اولیه پایین می‌آید. سپس به دلیل کافی نبودن قدرت فروشندگان و فشار فروش دچار استراحت می‌شود. در این مرحله که از قدرت فروش کم شده، سطح زیر کاپ شکل می‌گیرد. بعد از مدتی دوباره روند قیمت به حالت صعودی درمی‌آید و رشد می‌کند. به‌این‌ترتیب قسمت کاپ یا بدنه فنجان که یک U عمیق است ایجاد می‌‌شود.

معمولا در الگوی فنجان و دسته وقتی قیمت به همانجایی رسید که قبلا ریزش کرده بود چون در این ناحیه با مقاومت روبروست دوباره دچار ریزش می‌شود و تا حدود 30درصد بدنه فنجان سقوط می‌کند. به این ترتیب روند قبلی اما به شکل کوتاه‌تر تکرار خواهد شد در این مرحله دسته فنجان شکل می‌گیرد.

وقتی شکل‌گیری دسته کامل شد، الگو دوباره به روند صعودی خود ادامه می‌دهد.

 

الگوی فنجان و دسته چه چیزی را نشان می‌دهد؟

الگوی فنجان ودسته در تحلیل تکنیکال یک سیگنال مثبت برای خرید است. این الگو نشان می‌دهد قدرت خریداران بر قدرت فروشندگان برتری دارد به همین دلیل جلوی نزولی شدن بازار را می‌گیرند.

اگر به نمودار این الگو دقت کنید می‌بینید بعد از تشکیل بدنه کاپ، تعداد کندل‌های قرمز نزولی به شدت کاهش می‌یابد و کندل‌های سبز تقویت می‌شوند. این مسئله از نظر روانشناسی بازار نشان‌دهنده قدرت گاوی و سیگنال صعودی شدن زودهنگام بازار است.

 

چطور در الگوی فنجان و دسته هدف تعیین کنیم؟

الگوی فنجان و دسته

همانطور که گفتیم تشکیل الگو می‌تواند بین چند هفته تا چند ماه زمان ببرد، اما هرقدر این زمان طولانی‌تر باشد با قدرت بیشتری به روال صعودب برمی‌گردد. اما اگر کف الگو، یعنی کف کاپ به سرعت وارد روند صعودی شد و شکل کاپ به V نزدیک شد باید مراقب باشیم چون چنین الگوی سیگنال قوی خرید محسوب نمی‌شود.

به خاطر داشته باشید اگر میزان سقوط قیمت بیش از 30درصد قیمت اولیه بود احتیاط کنید. چون ممکن است تشکیل الگو زمان خیلی طولانی‌تری ببرد یا اصلا ایجاد نشود.

پس روی هم رفته ارتفاع کاپ و بزرگی کف فنجان مسائل مهمی هستند که باید مد نظر باشند.

برای تعیین هدف در الگوی فنجان ودسته، اگر عمق فنجان را اندازه‌گیری کنید می‌توانید همین عمق را بعد از نقطه شکست که همان مقاومتی است که از آنجا شروع به سقوط کرده، به‌عنوان هدف در نظر بگیرید.

بهترین زمان برای ورود به الگوی فنجان ودسته زمانی است که قیمت در کف این الگو است، یعنی وقتی کف کاپ یا انتهای دسته در حال شکل‌گیری باشد زمان مناسب‌تری برای ورود است. اما تصمیم محتاطانه این است که بعد از تمام شدن الگو و تشکیل دسته وارد شد.

 

 

الگوی فنجان و دسته نزولی (برعکس) چیست؟

الگوی فنجان و دسته

اگر الگوی کاپ را نسبت به خط افقی معکوس کنمی الگوی الگوی فنجان و دسته برعکس بدست می‌آید. تفاوت اصلی الگوی فنجان ودسته و الگوی فنجان و دسته معکوس در این است که الگوی کاپ تنها در روند صعودی شکل می‌گیرد اما روند قبل از کاپ معکوس می‌تواند صعودی یا نزولی باشد.

شکل‌گیری آن برعکس الگوی فنجان ودسته است. در الگوی فنجان ودسته معکوس، از یک نقطه فشار خرید به شدت بالا می‌رود و سهم با افزایش قیمت مواجه می‌شود. سپس فشار خرید و فروش کم و تاحدودی برابر می‌شود و کف کاپ شکل می‌گیرد. بعد از مدتی قیمت سقوط می‌کند و تا سطح حمایت یعنی همان نقطه‌ای که افزایش ناگهانی قیمت شروع شده، پیش می‌رود. اما چون این خط یک خط حمایت است دوباره قیمت رشد می‌کند و تا حدود 30درصد ارتفاع قبل بالا می‌رود و سپس افت می‌کند و مجدد به خط حمایت می‌رسد.

در اینجا روند به حالت قبل برمی‌گردد، یعنی اگر قبل از تشکیل الگوی فنجان ودسته معکوس صعودی بوده، صعودی می‌شود و اگر نزولی بوده به صورت نزولی ادامه می‌دهد.

شکل گیری الگوی فنجان و دسته برعکس هم بین چند هفته تا چند ماه زمان می‌برد.

 

چطور در الگوی فنجان و دسته نزولی هدف تعیین کنیم؟

برای تعیین هدف در الگوی فنجان و دسته معکوس ابتدا عمق فنجان را در نظر می‌گیریم. سپس به همان میزان از خط حمایت که همان نقطه شروع شکل‌گیری الگو بوده، پایین یا بالا می‌رویم.

 

جمع‌بندی

ایده‌آل‌ترین حالت در الگوی فنجان و دسته در تحلیل تکنیکال زمانی است که شروع و پایان شکل‌گیری کاپ و دسته آن درست روی خط حمایت باشد، اما گاهی این اتفاق نمی‌افتد. الگوی فنجان یکی از الگوهای تحلیل تکنیکال است که در همه بازارها از جمله بورس، فارکس، ارزهای دیجیتال، طلا و غیره بکار می‌رود.

نکته‌ای که در ارتباط با الگوی فنجان و همه الگوهای تحلیل تکنیکال وجود دارد این است که معامله‌گران نباید تنها با مشاهده یک الگو دست به خرید بزنند. بلکه باید سایر فاکتورها مثل اندیکاتور و مسائل بنیادی را هم بررسی کنند تا بتوانند به تصمیم‌گیری درست‌تری برسند.